Serdecznie zapraszam Trójki klasowe 15 października na godzinę 17 na spotkanie w naszej szkole. JB
Ubezpieczenie uczniów oraz przedszkolaków
Uwaga rodzice !
Udostępniamy do pobrania i zapoznania się warunki ubezpieczenia dla uczniów oraz przedszkolaków.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "Programujemy i Photonem sterujemy"
Termin realizacji: 3.09.2018r. – 20.06.2021r.
Autor innowacji: Mirela Timler - nauczyciel informatyki
Innowacja metodyczno - programowa
- Wstęp.
Innowacja pedagogiczna "Programujemy i Photonem sterujemy" przeznaczona jest dla uczniów klasy IV, obejmuje materiał o treściach programistycznych, który zostanie rozszerzony o naukę sterowania robotem o nazwie Photon. Innowacja obejmuje trzyletni cykl edukacyjny: rozpocznie się w klasie IV od roku szkolnego 2018/2019 i zakończy w klasie VI w roku szkolnym 2020/2021. Realizowana będzie w ramach obowiązkowych zajęć komputerowych i zajęć pozalekcyjnych w ramach świetlicy szkolnej dla grupy uczniów z klasy IV. Uczniowie zapoznają się ze środowiskiem programu Scratch. Będą programować w sposób wizualny, poszczególne elementy języka będą w kształcie puzzli, a odpowiednie przeciąganie elementów pozwalać będzie uczniom układać je w określonym porządku. Dzieci przekonają się, że programowanie może być świetną zabawą, a zaprojektowanie bądź zbudowanie własnej gry, animacji może sprawić wielką przyjemność. Uczniowie będą zdobywać również nowe umiejętności związane z programowaniem i sterowaniem robotem. Poprzez aplikację mobilną zainstalowaną na tablecie nauczą się wydawać mu proste polecenia za pomocą: rysowania linii na ekranie, po których ma się poruszać oraz nanoszenia na planszę czynności, takich jak np. zmiana koloru podświetlenia. Po zakończeniu każdej z planszy Photon wydaje zabawne dźwięki wyrażające radość i podziw lub smutek w przypadku niepowodzenia. Kolejnym etapem jest drugi język programowania - Badge. Polecenia są w nim wydawane poprzez układanie w odpowiedniej kolejności klocków oznaczających daną czynność. Ten etap wymaga już bardziej zaawansowanego myślenia oraz uruchomienia wyobraźni. Uczniowie mają do wyboru cztery poziomy trudności: Move - łatwy, Draw - początkujący, Badge - średni, Blocks-ekspert.
- Uzasadnienie potrzeby innowacji.
Nowoczesne technologie komputerowe dają nam możliwość wspomagania tradycyjnego nauczania, pomagają zainteresować uczniów tematem lekcji, sprawiają, że uczniowie czują się odkrywcami, programistami, są bardziej aktywni i zainteresowani na lekcjach. Nauka programowania prowadzona w sposób atrakcyjny rozbudza zainteresowanie uczniów przedmiotami ścisłymi, pokazuje uczniom, że urządzenia by były sterowane myszką, klawiaturą, pilotem musiały zostać wcześniej w odpowiedni sposób zaprogramowane przez człowieka. Pisanie gier daje uczniom wiele satysfakcji, rozbudza ich twórczość i rozwija logiczne myślenie. Istnieje potrzeba dostosowania kształcenia do zmian wynikających z postępu naukowo-technicznego.
- Cele innowacji.
Cele ogólne:
- Wprowadzenie na zajęciach komputerowych nauki podstaw programowania za pomocą środowiska programu Scratch.
- Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, intuicji, wyobraźni, wnioskowania, planowania procesów.
- Rozwijanie kompetencji społecznych, kształcenie umiejętności pracy zespołowej i projektowej.
- Wykorzystanie elementów programowania na wszystkich przedmiotach szkolnych.
- Uatrakcyjnienie nauczania, zwiększenie zainteresowania programowaniem.
- Stworzenie uczniom możliwości odniesienia sukcesu (m.in. poprzez samodzielne stworzenie działającej gry, sterowanie robotem wg własnej koncepcji).
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wykorzystuje programowanie do sterowania robotem lub istotą na ekranie komputera.
- potrafi zmieniać i edytować tło sceny, właściwości obiektów.
- potrafi konstruować proste skrypty reagujące na naciśnięcie klawisza.
- potrafi przesuwać oraz obracać obiekty na scenie/ekranie.
- testuje na komputerze swoje programy pod względem poprawności działania.
- potrafi kontrolować zachowanie obiektu na podstawie jego położenia.
- potrafi konstruować skrypty zawierające zmienną.
- potrafi zaprojektować prostą grę.
- potrafi zaprojektować multimedialną animację z wykorzystaniem wielu scen i animowanych obiektów.
- potrafi zaprogramować na tablecie trasę, po której ma poruszać się Photon.
- potrafi nanosić na planszę w aplikacji czynności, jakie ma wykonać Photon, tj. zmiana koloru, odgłosy zwierząt, sygnały.
- podpatruje, jak pracują inni uczniowie, wymienia się z nimi pomysłami i swoimi doświadczeniami.
- Spodziewane efekty innowacji.
Uczeń będzie:
- posługiwał się prostymi narzędziami programu,
- pisał proste skrypty w Scratchu,
- potrafił przygotować proste animacje w edytorze postaci,
- korzystał z nowych technologii, rozwijał umiejętność korzystania z programów edukacyjnych, aplikacji i gier edukacyjnych wspomagających naukę programowania,
- potrafił sterować robotem o nazwie Photon.
- Procedury osiągania celów.
Metody
- oglądowe (pokaz, obserwacja, przykład osobisty),
- słowne (rozmowy, opowiadania, objaśnienia, instrukcje),
- aktywizujące (burza mózgów, dyskusja),
Innowacja będzie realizowana poprzez ćwiczenia praktyczne, celem angażowania uczniów do wykorzystania komputera w prezentacji pomysłów i efektów pracy.
Formy:
- indywidualna,
- zespołowa.
- Ewaluacja.
- analiza efektów prac uczniów,
- obserwacja uczniów,
- aktywność uczniów podczas zajęć,
- ankieta dla uczniów,
- fotorelacje na stronie internetowej szkoły,
- przeprowadzenie na koniec innowacji krótkiej ankiety dotyczącej efektywności zajęć.
Ewaluacja działań uczniów w ramach realizacji innowacji będzie miała na celu dostarczenie nauczycielowi informacji o przystępności i efektywności prowadzenia zajęć oraz stopniu zainteresowania uczniów omawianymi zagadnieniami z zakresu programowania.
Wyniki ewaluacji zostaną opracowane w formie sprawozdania. Założenia programowe innowacji zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły: www.zspplawniowice.edupage.org.
Szkoła wczoraj i dziś
Trzeciego września uczniowie i przedszkolaki rozpoczną nowy rok szkolny 2018/2019 w naszej szkole po zakończonej, a trwającej prawie rok termomodernizacji placówki. W tym czasie w budynku zaszły duże zmiany.
W czasie zeszłorocznych wakacji w całej placówce wymieniono całą instalację elektryczną, założono ogrzewanie gazowe, wymieniono wszystkie okna, sala gimnastyczna zyskała klimatyzację, a klasy zostały wymalowane. Zostały również wyremontowane toalety. Główny budynek mający już prawie 160 lat zyskał piękny nowy dach. Należy również wspomnieć, że ta część szkoły została objęta opieką konserwatorską, co wiązało się z wykonaniem wszystkich prac zgodnie z wytycznymi konserwatora. Do zakończenia prac brakowało nam tylko nowej elewacji.
W te wakacje się udało. Obecnie cała placówka wygląda imponująco. Jasna elewacja na całej placówce i wyeksponowane obramowania wokół okien robią wrażenie.
Cała inwestycja została sfinansowana po części z Funduszy unijnych, jak i gminnych. Wszystkim, którzy włożyli swój wkład pracy w odnowienie i wyposażenie placówki bardzo dziękuję !
Małgorzata Borkiewicz-Pięta
P.S. W zakładce galeria znajduje się folder Termomodernizacja placówki, w którym umieściliśmy kilka zdjęć wykonanych podczas remontu oraz najnowsze zdjęcia budynku.
Podręczniki i ćwiczenia z religii na rok szkolny 2018/2019
Informujemy, że w roku szkolnym 2018/2019 uczniowie będą korzystać na lekcjach religii z podręczników i ćwiczeń Wydawnictwa Jedność. Należy dziecko zaopatrzyć w następujące podręczniki i ćwiczenia (kl. I i II - tylko podręcznik, kl. III, IV, V, VI - podręcznik+ćwiczenia):
- kl. I - podręcznik "Żyjemy w Bożym świecie"
- kl. II - podręcznik "Idziemy do Jezusa"
- kl.III- podręcznik+ćwiczenia "Jezus jest z nami"
- kl.IV- podręcznik+ćwiczenia "Miejsca pełne BOGActw"
- kl.V- podręcznik+ćwiczenia "Spotkania uBOGAcające"
- kl.VI- podręcznik+ćwiczenia "Tajemnice BOGAtego życia".
Ogólnopolska akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam"
Dnia 8 czerwca o godzinie 10:00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Pławniowicach wzięli udział w III edycji największej akcji czytelniczej w Polsce "Jak nie czytam, jak czytam". Uczniowie oraz nauczyciele czytali książki na terenie placu zabaw, boiska szkolnego oraz na korytarzu. Każdy czytał wybraną przez siebie ksiażkę. Akcja przyczniła się do promowanie czytalnictwa w naszej szkole, zwróciła uwagę na to, że czytanie jest ważne i przyjemne. Uczniowie mogli się przekonać, że do akcji nie tylko włączają się duże miejskie szkoły, alke również i te mniejsze, wiejskie również moga wziąć udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych.
Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://czytamy.org/sprawozdanie/2018/5207/Zespol-Szkolno-Przedszkolny-w-Plawniowicach
Więcej zdjęć w naszej Galerii.
Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i X Konkurs Gminny Mistrz z Języka Angielskiego
Nasi uczniowie brali udział w Międzywojewódzkim Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, który był organizowany w Paczynie. W tym roku tematem przewodnim była Kanada. Grupowo: Julia Wolny, Marcelina Szolich, Aleksandra Tekla zajęły IV miejsce na 9 szkół.
W tym samym czasie odbył się X Konkurs Gminny Mistrz z Języka Angielskiego w Kleszczowie. W zmaganiach indywidualnych brały udział Zuzanna Bożek i Magdalena Jesionek. Zuzia otrzymała wyróżnienie.Gratulacje!
Spotkanie z pisarką Elżbietą Bednarczyk
W dniu 5.06.2018 r. gościliśmy w naszej placówce Panią Elżbietę Bednarczyk - pisarkę oraz tancerkę. Autorka książek dla dzieci przyjechała z Częstochowy, gdzie zatrzymała się tylko na jakiś czas, ponieważ na co dzień od blisko 30 lat mieszka w Australii. Znana jest głównie z utworów dla dzieci takich jak: „Kłótnie w tornistrze”; „Zimowa przygoda królika”; „Figlarne myszki” czy “Chciwy niedźwiadek”. W swoim dorobku posiada wiersze, prozę i sztuki teatralne.
Pani Elżbieta odkryła przed zgromadzoną publicznością swój kolejny talent - tym razem aktorski, wykonując cygański taniec. Przekazała dzieciom wiele cennych wartości i nakłaniała do tego, aby szanować drugiego człowieka, swoich kolegów, nauczycieli, czytać dużo książek, które nas wzbogacają i poszerzają naszą wiedzę o świecie. Opowiadała również o tym jak żyje się ludziom w Australii, ilustrując to pokazem multimedialnym. Mówiła o tym, jak wygląda szkoła i nauka w Australii, jak mieszkańcy spędzają najczęściej swój wolny czas. .
Po spotkaniu z Elżbietą Bednarczyk dzieci miały możliwość nabycia m.in. książkę „Kłótnia w tornistrze" wraz z imienną dedykacją i autografem.
Fotorelacja w zakładce Galeria -zapraszamy !
Wycieczka klas I-III do Zabrza do Multikina oraz do ogrodu botanicznego
Dnia 30 maja klasy I-III oraz 0 wybrały się na wycieczkę do Zabrza. Udaliśmy się do Multikina na interaktywną lekcję na dużym ekranie dotyczącą Polski, po czym pojechaliśmy na spacer do ogrodu botanicznego. Wycieczka była bardzo udana!
Szkolny Dzień Dziecka - Rajd po ulicach Pławniowic
Fotorelacja ze Szkolnego Dnia Dziecka znajduje się w albumie zakładki Galeria. Dziękujemy klasie 6 za przygotowanie Rajdu po ulicach Pławniowic oraz p. Renacie Wollek za koordynowanie całego wydarzenia. Dziękujemy Radzie Rodziców i p. Klaudiuszowi za lody i soki dla naszych pociech!
Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe
28 maja w naszej szkole odbyły się Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe, które poprowadził p.Leszek Pięta.
Nie obyło sie bez medali!
Liwia Bartnikowska zdobyła 1 miejsce dziewcząt z klas I
Marcin Lisok zdobył 1 miejsce chłopców z klas II
Karol Chaj 3 miejsce chłopców klas III
Sandra Tobolik 2 miejsce dziewcząt klas V
Kuba Kazmierczak 3 miejsce chłopców klas V
Magda Jesionek 2 miejsce dziewczat klas VI
Patryk Suchan 3 miejsce chłopców klas VI
Serdeczne gratulacje! Więcej zdjęć w zakładce Galeria.
VIII Gminny Konkurs Matematyczny
Mamy Statuetkę VIII Gminnego Konkursu Matematycznego. Reprezentacja ZSP Pławniowice w składzie: Zuzanna Bożek, Magdalena Jesionek i Szymon Mołdrzyk, zajęła I miejsce w konkurencji drużynowej. A indywidualnie uczennica naszej szkoły Magdalena Jesionek zajęła III miejsce. Gratulacje! JB
Archiwum Aktualności