• Historia szkoły

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pławniowicach to od 2006 roku dwie placówki połączone w jedno. W skład wchodzi Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Przedszkole tworzące zespół. Od roku szkolnego 2023/24 w wyniku resytrukturyzacji sieci szkół w gminie Rudziniec Szkoła Podstawowa w Pławniowicachzostała została przekszatłcona w szkołę podstawową o strukturze klas I-III.

          HISTORIA SZKOŁY

          Budowę szkoły rozpoczęto w 1854 roku. Od 1860 roku w szkole odbywały się zajęcia w języku polskim i niemieckim. W 1927 roku nastąpiła przebudowa i renowacja budynku finansowana przez hrabiego Ballestrema.

          Zapiski z 1930 roku mówią o ośmioklasowej szkole liczącej 203 uczniów - obowiązek nauki obejmował wtedy dzieci od 6 roku życia. W 1939 roku do szkoły uczęszczało 205 uczniów - Pławniowice liczyły wówczas 1330 mieszkańców.

          JAK WYGLĄDAŁO SZKOLNE ŻYCIE NAUCZYCIELA NA PRZEŁOMIE XIX - XX WIEKU

          Nauczyciel pracujący w szkole według zaleceń miał posiadać porządny dom, w którym oddzielana ma być szkoła od mieszkania nauczyciela oraz miał do dyspozycji komórkę na przechowywanie zboża i paszy. Miał też oborę na dwie krowy i świnię, którą mógł nieodpłatnie wypasać na gminnym pastwisku oraz ogródek. Ponadto miał otrzymywać 9 sągów porąbanego drzewa, 3 korce jęczmienia, grochu i soczewicy. Nauczyciel pracował zimą 5 godzin dziennie (3 przed i 2 po południu ) i miał tylko jeden dzień wolny w tygodniu. Latem zajęcia odbywały się jedynie przed południem. Tak z przekazu i obserwacji w przybliżeniu wyglądała szkoła w Pławniowicach, w której znajdowały się 4 duże klasy oraz dwa mieszkania dla nauczycieli. Była także stodoła wraz z oborą i komórką - obecnie sala gimnastyczna, a także pole i ogród - obecnie boiska.

          Dyrektorami/ nauczycielami do 1945 roku byli:

          • J Rzechulka - dyrektor

          • Gürtler - nauczyciel

          • Schöneich - dyrektor

          • Tcheobald - dyrektor 

           

          W 1945 roku kierownikiem szkoły został Mikityń Zygmunt. Następnie w latach 1947-1953 kierownikiem szkoły był Szubert Karol, a w latach 1953-55 funkcję tę pełnił Adamski Stefan. Od 1956 roku na stanowisko kierownika został powołany Mieczysław Pięta, który od 1972 był również dyrektorem tej placówki przez okres dwóch lat. W roku 1974 -79 stanowisko dyrektora objęła Barbara Pięta, a w latach 1979-1982 funkcję tę pełnił Mieczysław Pięta. Barbara Pięta ponownie została dyrektorem szkoły i sprawowała tę funkcję przez osiem lat, do 1990 roku. W latach 1990 - 2007 dyrektorem szkoły był syn państwa Piętów - Leszek Pięta. W 2008 roku dyrektorem już nie szkoły, a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pławniowicach została Małgorzata Borkiewicz-Pięta. W ciągu 65 lat przez progi szkoły przewinęło się 79 nauczycieli, w tym 21 mężczyzn i 58 kobiet. Od września 2018 roku funkcję dyrektora Zespołu pełni Beata Maria Jesionek.

           

          POCZĄTKI OSIĄGNIĘĆ SPORTOWYCH

          Od 1956 roku sport w szkole stał się jednym z dominujących zajęć - oczkiem w głowie kolejnych dyrektorów . Uczniowie swoje pasje realizowali na arenach sportowych w całej Polsce. Efektem wieloletniej pracy są niezliczone puchary i dyplomy z różnych dyscyplin sportowych. Największe sukcesy uczniowie odnieśli w tenisie stołowym - m.in. wicemistrzostwo Polski młodzików, mistrzostwo Śląska.

          W szkole nadal kontynuuje się zainteresowania i pasje sportowe zaszczepione przez dziadków, rodziców i nauczycieli obecnym uczniom. Nadal odnosimy sukcesy na polu sportowym, szczególnie w tenisie stołowym. Już od najmłodszych lat uczymy, jak trzyma się rakietkę, nawet tych, którzy ledwo dosięgają stołu tenisowego.

          Szkoła może się również poszczycić obecnością na jednym z meczów tenisowych zawodniczki światowej miary - Xu Jie. W rozgrywanych od 1992 roku Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Szkół Podstawowych w punktacji zespołowej czternastokrotnie Szkoła zdobyła I miejsce.

          Bardzo popularna wśród uczniów jest piłka nożna.

          Do największych sukcesów należy zdobycie przez chłopców w latach siedemdziesiątych, dwukrotnie Mistrzostwa Śląska Szkół Podstawowych, IX miejsca w Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych i III miejsca w ogólnopolskim Turnieju o puchar Telewizji Polskiej i Przeglądu Sportowego.

          Dziewczęta nie są gorsze od chłopców. Zdobyły czterokrotnie Puchar Śląska i IX miejsce w Polsce w Turnieju Marka Wielgusa.

          PRZYGODA Z HARCERSTWEM

          Bardzo prężnie w latach osiemdziesiątych działała w szkole drużyna harcerska. Swoją działalność opierała na turystyce. Drużyna brała udział w obozach wędrownych po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz organizowała obozy letnie w Łomnicy Zdrój i Pleśnej koło Ustronia Morskiego. Przez cały ten okres opiekunem drużyny był druh Leszek Pięta.

           

           

          MUZYCZNE PASJE

          W kronikach i dokumentach szkolnych prowadzonych po 1945 roku znajdziemy informacje na temat  działalności szkoły. Stąd wiemy, że w szkole funkcjonowały zespoły instrumentalne: gitarzystów, akordeonistów, flecistów i mandolinistów oraz chór występujący z powodzeniem w wojewódzkich, powiatowych i gminnych przeglądach zespołów artystycznych młodzieży szkolnej.

           

           

           

          Nasza szkoła obecnie.